Ranczo u Mara - zooterapia

Różne formy zooterapii i ich wpływ na rozwój dziecka

Mimo że zooterapię poznano już setki lat temu, ta metoda terapii rozwinęła się dopiero w XX wieku. Obecnie jest stosowana na całym świecie, a w leczniczych sesjach biorą udział rozmaite gatunki zwierząt. Przeczytaj artykuł, aby poznać jej rodzaje i dobrać rozwiązanie idealne dla siebie lub dziecka.

Podział zooterapii ze względu na udział zwierząt

Istnieją różne odmiany zooterapii, a najpopularniejszy podział uwzględnia zwierzęta, jakie uczestniczą w spotkaniach. Nazewnictwo poszczególnych rodzajów terapii bezpośrednio wiąże się właśnie z nazwami gatunków. Z tego powodu wyodrębnić można między innymi:

  • dogoterapię (inaczej kynoterapię) – zajęcia z psami,
  • felinoterapię – spotkania z kotami,
  • hipoterapię – sesje z końmi,
  • delfinoterapię – kontakt z delfinami,
  • alpakoterapię – obcowanie z alpakami,
  • awiterapię – lecznicze interakcje z ptakami,
  • bowiterapię – spotkania z rogatymi zwierzętami domowymi (kozami, owcami),
  • rodoterapię – zajęcia z gryzoniami takimi jak świnki morskie.

Wpływ poszczególnych form zooterapii na rozwój dziecka

Każda zooterapia ma działanie relaksacyjne i uspokajające. W trakcie spotkań ze zwierzętami uczestnicy mają możliwość wyciszenia się, jak również zapomnienia o troskach dnia codziennego. Głównym celem zajęć w przypadku dzieci jest rozwój sfery poznawczej oraz emocjonalno-społecznej. Podopieczni odwiedzający Ranczo u Mara pod Warszawą, podczas sesji zdobywają wiedzę na temat różnych gatunków i opieki nad nimi, ale też dostosowują swoje zachowanie do pupili. W rezultacie tego uczą się cierpliwości, odpowiedzialności, a także szacunku do czworonożnych przyjaciół.

Zajęcia ze zwierzętami rozwijają również umiejętności motoryczne. Warsztaty z końmi czy zabawy z psem wzmacniają mięśnie i pomagają wyćwiczyć koordynację ruchową. Z tego powodu na przykład jazda na grzbiecie rumaka uznawana jest za skuteczną metodę niwelowania wad postawy, takich jak skolioza.

Formy zooterapii ze względu na cele

Poza wspomnianym podziałem wyróżnić można dodatkowo trzy typy zooterapii różniące się podejściem do prowadzenia sesji ze zwierzętami:

  1. AAT (Animal Assisted Therapy) – terapia ukierunkowana na konkretne cele, podczas której działania podlegają dokumentacji i ewaluacji.
  2. AAA (Animal Assisted Activities) – spontaniczne wizyty o charakterze rekreacyjnym z dowolnymi pupilami, trwające tyle, ile życzy sobie dana osoba.
  3. AAE (Animal Assisted Education) – edukacja z udziałem zwierząt prowadzona przez wykwalifikowanego wychowawcę – także dokumentowana oraz oceniana.

Wybór jednej ze wspomnianych form zależy od indywidualnych potrzeb uczestników terapii. Osoby dorosłe i dzieci pragnące wziąć udział w zooterapii zachęcamy do odwiedzania naszego mini zoo w woj. mazowieckim. W agroturystyce z wiejskim klimatemzlokalizowanej pod Warszawą odwiedzający mogą swobodnie karmić z ręki oswojone koty, świnie, króliki, strusie, kury, alpaki bądź inne zwierzęta znajdujące się na wolnym wybiegu, jak również wybrać się na wycieczkę konną . Zapraszamy!

Przejdź do strony głównej zooterapii

©2021 Codeverture