Ranczo u Mara - zooterapia

Na czym polega terapia z udziałem zwierząt i dlaczego pomaga?

Zooterapia to skuteczna, naturalna metoda leczenia, która ma na celu poprawić stan fizyczny oraz psychiczny człowieka. To element rehabilitacji wielu jednostek chorobowych występujących zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Podczas sesji indywidualnych lub grupowych najważniejszy jest bezpośredni kontakt z oswojonymi zwierzętami. Czego można spodziewać się w trakcie wizyty na farmie? Jaki wpływ ma na nas zooterapia?

Jak przebiega zooterapia?

W woj. mazowieckim oraz innych regionach spotkać możnaagroturystyki oferujące terapie z udziałem zwierząt, takich jak psy, koty, konie, alpaki, świnie czy osły. Sesje zwykle przebiegają pod okiem właścicieli pupili, którzy pomagają odwiedzającym nawiązać bliską i przyjacielską relację z mieszkańcami gospodarstwa. Pod Warszawą znajduje się jednak Ranczo u Mara, gdzie zwierzęta spacerują swobodnie po podwórku, więc w trakcie terapii każdy podchodzi do nich wedle własnego uznania.

Przebywanie wśród zwierząt – jaki ma wpływ na człowieka?

Trzeba pamiętać, że zooterapia może mieć formę dotyku lub obserwacji, dlatego chętnie korzystają z niej osoby nieufne, potrzebujące więcej czasu na zbliżenie się do zwierzęcia. Warto jednak zachęcać dzieci bądź dorosłych do bezpośredniego kontaktu z pupilami, ponieważ to właśnie głaskanie, przytulanie i otaczanie czworonożnych przyjaciół opieką stymuluje organizm do wytwarzania endorfin, czyli hormonów szczęścia łagodzących ból oraz poprawiających samopoczucie.

Korzyści płynące z zooterapii

Przyzwyczajając się do obecności zwierząt, odwiedzający ranczo pod Warszawą lub inną agroturystykę dla dzieci oraz dorosłych zaczynają odczuwać ulgę i radość. Pupile bowiem okazują się towarzyszami, którzy nie oceniają, a także są wyjątkowo lojalni. Z tego powodu interakcje z nimi są szczególnie korzystne dla osób samotnych, doświadczających stresu czy mających problem z rozwinięciem umiejętności społeczno-komunikacyjnych.

Dodatkowo zwierzęta emanują spokojem oraz kojącą energią, którą ludzie się zarażają. Pozwala to między innymi złagodzić poczucie lęku, jak również ograniczyć nadpobudliwość. Na dłuższą metę natomiast umożliwia lepsze poznanie własnej osoby, zaakceptowanie siebie i pozbycie się poczucia winy bądź wstydu.

Chcesz zapisać dziecko lub siebie na terapię z udziałem zwierząt? A może szukasz miejsca w woj. mazowieckim, gdzie zrelaksujesz się przy ognisku i na hamaku? Odwiedź Ranczo u Mara zlokalizowane pod Warszawą, aby spędzić popołudnie z dala od codziennego zgiełku!

Przejdź do strony głównej zooterapii

©2021 Codeverture