Ranczo u Mara - zooterapia

Komu służy zooterapia?

Terapia z udziałem zwierząt wspiera proces leczenia różnego rodzaju schorzeń, zaburzeń czy niepełnosprawności. Przynosi wiele korzyści, ponieważ ma pozytywny wpływ na sferę psychiczną, fizyczną, poznawczą, jak również społeczną. Korzystają z niej osoby w każdym wieku. Komu jednak jest szczególnie polecana?

Idealna terapia dla niepełnosprawnych i trudnych dzieci

Bliskość zwierząt służy między innymi dzieciom oraz dorosłym z niepełnosprawnościami zarówno ruchowymi, jak i intelektualnymi. Rehabilitacje z pupilami bowiem rozwijają funkcje motoryczne, a także dają poczucie równowagi. Pomagają zatem też najmłodszym lub młodzieży z problematycznymi zachowaniami, dlatego zooterapię poleca się dzieciom trafiającym do opieki zastępczej, domów adopcyjnych, jak również przebywającym w ośrodkach resocjalizacyjnych bądź wychowawczych. Interakcja z neutralnie nastawionymi zwierzętami wspomaga kształcenie umiejętności społecznych i emocjonalnych. Pomaga też w radzeniu sobie z frustracją, będącą wynikiem skomplikowanych doświadczeń życiowych.

Zooterapia a autyzm i zespół Aspergera

Nieprawidłowe odbieranie bodźców, odmienna percepcja sensoryczna oraz trudność w nawiązywaniu kontaktu z innymi to przykładowe problemy osób ze stwierdzonym autyzmem czy zespołem Aspergera. Zooterapia świetnie rozwija zdolność budowania pozytywnych relacji, kształtuje empatię i redukuje uczucie izolacji społecznej. Z tego powodu doskonale poszerza horyzonty osób z zaburzeniami neurorozwojowymi.

Pacjenci z depresją, stanami lękowymi i nie tylko

Osoby borykające się z depresją, stanami lękowymi oraz innymi zaburzeniami również mogą odnieść korzyści z zooterapii. Kontakt ze zwierzętami poprawia nastrój, zmniejsza poziom stresu i pomaga w radzeniu sobie z intensywnymi emocjami. Pozwala także na znalezienie sensu w życiu, dlatego służy też osobom z wypaleniem zawodowym lub szkolnym.

Spacery z psami, przejażdżki na koniach, spotkania z kotami czy alpakami wiążą się ze spontaniczną aktywnością fizyczną, podczas której organizm uwalnia endorfiny. Hormony szczęścia długofalowo poprawiają samopoczucie, dzięki czemu przeciwdziałają rozwojowi schorzeń i pozwalają na efektywne naładowanie baterii.

Osoby odczuwające samotność

Cenne wsparcie znajdują w zooterapii również ludzie cierpiący z powodu samotności. Do tej grupy należą często seniorzy, ale też młodzi ludzie, którzy stracili bliskie osoby. Relaksacyjne sesje ze zwierzętami będą miały także dobry wpływ na ofiary mobbingu, stalkingu, przemocy bądź traumatycznego wypadku. Czworonożni przyjaciele stanowią niezastąpione towarzystwo dla osób pozbawionych zaufania do innych oraz potrzebujących czasu na oswojenie się z przeżyciami. Bez względu na wszystko psy, koty, konie czy alpaki bowiem traktują każdego jednakowo, nie oceniają i nie kierują się ukrytymi intencjami w stosunku do człowieka.

Osoby pragnące spróbować zooterapii zapraszamy do naszej agroturystyki ze zwierzętami zlokalizowanej w woj. mazowieckim w malowniczej wsi pod Warszawą. Ranczo u Mara to miejsce idealne dla dzieci oraz dorosłych, gdzie oferujemy atrakcje, takie jak mini zoo lub teatrzyki. Zapraszamy!

Przejdź do strony głównej zooterapii

©2021 Codeverture